Darček maska na tvár mini REGENERATION E v hodnote 14 € ku každej objednávke nad 59 €

PSORIÁZA, LUPIENKA

Toto zápalové kožné ochorenie môžu vyvolať lieky, spálenie slnkom, infekcie alebo emocionálny stres. Prejavuje sa akútne, chronicky alebo plošne a vyskytuje sa v každom veku. Spája sa s charakteristickými, často symetricky usporiadanými, ostro ohraničenými plakmi, ktoré môžu byť začervenané a zapálené, ale aj lesklé a striebristé. Často sú postihnuté nechty, hlava a jednotlivé kĺby.

Vzhľad svrbenia

Svrbenie môže byť akútnym príznakom, ale môže byť aj chronické po celé roky. Svrbenie sa môže vyskytnúť lokálne, bodové, ale tiež rozšírené po celom tele. Môže vzniknúť vnútornými vplyvmi (organické základné choroby) alebo vonkajšími vplyvmi. Príklady bežného lokálneho svrbenia sú svrbenie pokožky hlavy a svrbenie kože na dolných končatinách a chrbte.

Svrbenie je často len neškodný príznak, napr. z bodnutia komárom alebo pri suchej pokožke. Svrbenie však môžu vyvolať aj závažné ochorenia vnútorných orgánov a závažné alergie. Najmä chronické a silné svrbenie môže viesť k extrémne vysokej úrovni utrpenia. Môže to viesť k značnému narušeniu spánku a v dôsledku z toho vyplývajúceho psychického vyčerpania spôsobiť hlboké emočné problémy. V prípade chronického dlhotrvajúceho svrbenia môže poškodenie poškriabaním alebo trením viesť k ďalšiemu svrbeniu, zjazveniu kože. Existuje niekoľko metód a stupníc subjektívneho hodnotenia intenzity svrbenia, napr. vizuálna analógová stupnica (VAS), ktorá sa tiež používa na meranie intenzity bolesti.

Aké sú príčiny svrbenia pokožky?

Príčin svrbenia kože je veľa. Ich pôvod môže byť priamo v koži alebo v iných orgánoch. Môžu však byť tiež spôsobené rôznymi základnými chorobami.

Svrbenie na nezápalovej koži (svrbenie sine materia) tj. systémové ochorenia a neurologické ochorenia a psychologické ochorenia aj bez súčasného patologického nálezu na koži

 • Obličky, pečeň, choroby štítnej žľazy, diabetes mellitus, nedostatok železa, poruchy krvi
 • Choroby červov
 • Rakoviny (napr. rakovina prostaty)
 • Neurologické ochorenia (napr. pásová neuralgia po pásovom opare)
 • Duševné choroby (psychózy)
 • Jednotlivé lieky
 • Počasie / podnebie

Svrbenie na zápalovej koži (pruritus cum materia) tj. svrbenie, ktoré sprevádza kožné ochorenia.

 • Atopická dermatitída (neurodermatitída)
 • Psoriáza
 • Kontaktná alergia
 • Hojenie úpal (dermatitis solaris)
 • Suchá „starnúca pokožka“
 • Žihľavka (urtikária)
 • Chilblains (Perniones)
 • Erupcia lieku
 • Autoimunitné ochorenia kože
 • Kožné infekcie (pásový opar, herpes simplex, šarlach, ovčie kiahne, plesňové infekcie)
 • Napadnutie kože svrbením roztočmi (svrab), všami (pedikulóza), bodnutím hmyzom, chorobami červov (oxyuriáza)

TIP ODBORNÍKA

Zabráňte zdroju podráždenia, ktoré môže pokožku dráždiť. Používajte systémovú starostlivosť s hydratačnými látkami obsahujúcimi močovinu a rozpúšťajúcimi lupiny.

Čo pomáha proti svrbeniu?

Pretože svrbenie môže byť vedľajším účinkom mnohých chorôb a symptómov, liečba a teda zmiernenie symptómov závisí vo veľkej miere od konkrétnej príčiny. Z tohto dôvodu môže byť užitočná konzultácia u praktického lekára alebo špecialistu a podrobné vyšetrenie.

-

Správna starostlivosť o pleť

Kľúčovú úlohu zohráva správna hygiena a starostlivosť o pleť prispôsobené typu a stavu pokožky. Pokožka by mala byť ošetrená a malo by sa zabrániť jej vysušeniu. Je potrebné vyhnúť sa dráždivým a vysušujúcim sprchovým gélom. Hydratačné krémy alebo krémy, napr. s prísadami ako panthenol alebo aloe vera, majú chladivý účinok, upokojujú podráždenú pokožku a zmierňujú svrbenie.

Ďalšie tipy

V prípade akútneho svrbenia – neškriabať!

Aj keď postihnutí pociťujú silné svrbenie, alebo trenie na tele, v prípade svrbenia nôh alebo chrbta, malo by sa tomu zabrániť. Tento dodatočný stimul zvyčajne svrbenie iba zosilňuje. Namiesto toho môžu vlhké chladiace obklady s tvarohom alebo čiernym čajom poskytnúť výraznú úľavu od svrbenia. Po tomto ochladení by sa mala pokožka natrieť hydratačným krémom alebo telovým mliekom. Pretože svrbenie sa často vyskytuje v noci a najmä deti sa nevedomky škriabú, mali by sa na ochranu pokožky nosiť bavlnené rukavice.

Vedenie denníka príznakov

Ak je svrbenie vyvolané alergiami alebo nesprávnou stravou, je potrebné sa vyhnúť alergénom a potravinám, ktoré svrbenie vyvolávajú. To isté platí pre všetky faktory, ktoré spôsobujú suchú pokožku, pretože to veľmi často vedie k svrbeniu a dá sa veľmi ľahko ošetriť hydratačnými prostriedkami.

-

Cielená relaxácia

Relaxácia alebo pravidelné cvičenie jogy znižujú stres a sú ďalším pomocným a podporným opatrením pre mnohých postihnutých.

ODPORÚČAME STAROSTLIVOSŤ O PLEŤ

EXTRODERM

EXTRODERM

Či už v dôsledku vplyvov prostredia, predispozície alebo starnutia, dochádza pri pokožke, ktorá je suchá a citlivá, prípadne mierne popraskaná, k nedostatočnej hydratácii. Výsledkom je ešte väčšie vysušovanie pokožky. Môže sa tiež objaviť svrbenie a odlupovanie pokožky, ktoré zvýrazňujú nepríjemný pocit na pokožke.

Línia EXTRODERM starostlivo pôsobí proti týmto nepriaznivým príznakom a to dvoma spôsobmi:

 • Vďaka svojmu šetrnému prírodnému zloženiu s obsahom aktívnych rastlinných látok okamžite hydratuje pokožku a pomáha jej opätovne získať schopnosť viazať vlhkosť. Pokožka sa tak postupne upokojí a môže načerpať novú silu. Existujúce svrbenie ustúpi a pokožka sa zjemní.
 • Omega komplex z oleja lisovaného z plodov amazonskej rastliny Sacha Inchi, zo semien boráka lekárskeho a vitamínu F má na pokožku výživujúce a protizápalové účinky, posilňuje prirodzenú bariéru kože, a tak zvyšuje jej odolnosť. V dôsledku toho koža prestane strácať vlhkosť a posilní sa jej hydratačná funkcia. Produkty obsahujú aj pantenol, ktorý podporuje regeneráciu pokožky.