Darček maska na tvár mini REGENERATION E v hodnote 14 € ku každej objednávke nad 59 €

Čo sa v pleti deje počas noci a prečo nie je dostačujúce čistiť ju iba večer?

Čo sa v pleti deje počas noci a prečo nie je dostačujúce čistiť ju iba večer?

ZDRAVÁ POKOŽKA
24. apríla 2023

Mnoho ľudí podceňuje ranné čistenie pleti. I keď jej venujú veľa pozornosti pri večernej rutine, zabúdajú na dôležitosť ranného čistenia. Prečo je ranná starostlivosť o pleť taká dôležitá? Prinášame odpovede na otázky.

Čo sa v pleti deje počas noci a prečo nie je dostačujúce čistiť ju iba večer?
Dizajn_bez_n_zvu-306
Počas noci sa na pokožke odohráva množstvo procesov, ktoré sú kľúčové pre jej zdravie a vzhľad.

Čím si prechádza naša pleť počas noci? 

Naša pokožka počas spánku prechádza tzv. proliferáciou – regeneruje sa a vytvára nové kožné bunky. Prietok krvi do vrstiev kože a teplota pokožky sa zvyšuje, čo spôsobuje i zvýšenú priepustnosť kožnej bariéry. S tým je spojené riziko straty vlhkosti a dehydratácie. Dôsledok nedostatočnej regenerácie poznáme ako tmavé kruhy pod očami, bledosť či matnosť pokožky.

Tri dôležité hormóny

Existuje množstvo vonkajších faktorov, ktoré dostávajú na pokožku voľné radikály.

Okrem iného sem patrí znečistené ovzdušie, cigaretový dym, UV žiarenie či čistiace prostriedky pre domácnosť.

1. MELATONÍN 

Niekoľko hodín pred spaním sa začína prejavovať melatonín, dôležitý hormón zvyšujúci pocit únavy, ale je tiež známy pre svoje antioxidačné účinky, schopnosti znížiť zápal a redukovať vrásky. 

Dizajn_bez_n_zvu-307
Melatonín pomáha nášmu telu zaspať a zlepšuje kvalitu spánku.

VEDELI STE, ŽE?

Melatonín svojimi antioxidačnými vlastnosťami konkuruje vitamínu C a E.

2. SOMATOTROPÍN

V noci, keď naše telo upadá do hlbokého spánku, sa zvyšuje proces opravy pomocou somatotropínu tiež známy ako ľudský rastový hormón či STH. Systém obnovy môže byť v tom čase až trikrát rýchlejší ako počas dňa. V tom čase je naša pokožka schopná absorbovať až o 60 % viac aktívnych látok z hydratačných sér a krémov.

3. KORTIZOL

Keď naše telo vstupuje do REM fázy, výrazne sa zvyšuje produkcia kortizolu. Vysoká hladina kortizolu podporuje produkciu mazových žliaz, čo môže spôsobiť poškodenie kolagénu. Narušená tvorba kolagénu vedie k strate pružnosti, hydratácie a vráskam.

VEDELI STE, ŽE?

Počas spánku sa rýchlosť metabolizmu pokožky zvyšuje, zatiaľ čo rýchlosť metabolizmu tela klesá.

Prečo je ranné čistenie tváre také dôležité? 

Počas noci sa na pleti usadzujú nečistoty (aj z posteľnej bielizne), kožný maz, odumreté kožné bunky, toxíny, ktoré pleť „vyplaví“ skrz lymfatický systém tváre. Ranné čistenie je extra dôležité, pretože pomáha sa zbaviť všetkých nečistôt. Až tak je pleť dokonale čistá a pripravená ľahko vstrebať všetky účinné látky z denného krému.

Dizajn_bez_n_zvu-303
Ranné čistenie tváre je kľúčové pre udržanie zdravej a krásnej pokožky.

Čo sa stane ak pleť dôkladne nečistíme ? 

Ak by sme pleť pravidelne nečistili, mazové žľazy a póry by sa mohli upchať, čo by viedlo k zvýšenej tvorbe vyrážok, a teda k celkovému zhoršeniu stavu pleti. Pleť by bola dehydratovaná, unavená, ochabnutá. Po aplikácii denného hydratačného krému vyťažíme z jeho účinkov len vtedy, ak ho nanesieme na dôkladne očistenú pleť. Budovanie pružnosti a ochrannej bariéry je efektívnejšie, ak nanášame produkty na dôkladne očistenú pleť bez zvyškov nečistôt. 

Aké sú pravidlá pre správny výber čistiacich produktov  ?

Dizajn_bez_n_zvu-304
Výber správnych čistiacich produktov je kľúčový, pretože každá pokožka má iné potreby.

K správnemu čisteniu pleti je najviac dôležité vybrať si správny kozmetický prípravok. V prípade zle zvoleného produktu sa môže znehodnotiť účinok ďalej aplikovaných pleťových produktov, alebo sa môže stať, že vašu pokožku budú nadmerne vysušovať a dráždiť. 

Ak je vaša pleť normálna alebo suchá, potom by ste mali používať čistiace mlieko, čistiaci krém alebo iné výživnejšie „cleansery“. 

Ak je vaša pleť  mastná, problematická alebo zmiešaná, čistite pleť skôr penou či gélom, alebo existujú aj špeciálne vyvinuté čistiace mlieka pre aknóznu pleť s obsahom ovocných kyselín a zároveň hydratačných látok.  

Aby ste sa vyhli presušeniu pleti, zamerajte sa na produkty bez sulfátov, detergentov príliš agresívnych pre akýkoľvek typ pleti.

Ako vyzerá správna aplikácia ? 

V prípade čistiacich krémov, čistiacich mliek a výživných cleanserov je potrebné čistiaci produkt aplikovať priamo na suchú tvár (!) a chvíľu jemne masírovať. Tým umožníme olejovým zložkám a mazu aby sa rozložili a naviazali na čistiaci produkt. Následne by sme si mali ruky navlhčiť a proces aplikovať opäť na vlhkej tvári, kde sa rozkladajú a viažu už vo vode rozpustné nečistoty. Tak ako panvicu od oleja nikdy neumyjete len čistou vodou, ani vašu mastnú pleť nikdy dôkladne nedokážete vyčistiť len tonikom alebo čistiacimi vodami, pretože nedokážu naviazať a rozložiť olejové zložky či maz. 

Silnejšie gélové a penové prípravky by sa zase mali aplikovať na vlhkú pleť, jemne pomasírovať a nechať pôsobiť aspoň 30 sekúnd, kým to zmyjete. 

TIP

Pozor ak máte make-up, proces čistenia musíte zopakovať aspoň 2 krát, alebo hrubú vrstvu makeupu  pred čistením pleti  najprv odlíčte. 

Správne ranné čistenie pleti je pre udržanie zdravej pokožky úplnou nevyhnutnosťou, aby sa pleť mohla udržať v zdravej kondícii. Kozmetika DADO SENS ponúka širokú škálu čistiacich produktov bez sulfátov, detergentov a ostatných agresívnych látok pre akýkoľvek typ pleti. 

  1. Čistiace mlieko na mastnú, problematickú pokožku PURDERM
  2. Pleťový čistiaci krém na suchú, atopickú pokožku EXTRODERM
  3. Čistiace pleťové mlieko na zrelú, citlivú pleť proti vráskam REGENERATION E
  4. Čistiaci pleťový gél na začervenanú pokožku a kuperózu SENSACEA
Odporúčané produkty
Súvisiace články